Wypadanie włosów cz.1-przyczyny

piątek, września 25, 2015




Powód wypadania włosów może być różny. Specjaliści, jako główne przyczyny wypadania włosów wymieniają następujące czynniki:


Nieprawidłowe uczesanie włosów – fryzura typu „koński ogon” lub kok nadwyręża skórę głowy i przyczynia się zaniku mieszków włosowych.

Tapirowanie, używanie spinek i gumek – przyczyny łysienia kryją się w uszkodzeniu mechanicznym włosa. A tego typu uszkodzenia są wywoływane przez tapirowanie, rozczesywanie na siłę, zbyt ciasne wiązanie czy spinanie włosów.

Środki kosmetyczne – zbyt częste farbowanie włosów, trwała ondulacja powodują osłabienie struktury włosów, które szybciej wypadają. Warto wiedzieć, jaki ma się rodzaj włosów i stosować na co dzień szampon ku temu przeznaczony.

Wysoka temperatura – suszenie, stosowanie lokówek i prostownic przyczynia się do wypadania włosów.

Zatrucie toksynami – włosy wypadają także, jeśli w organizmie pojawią się toksyny, takie jak: tal, arsen, rtęć; w przypadku dostania się do organizmu tych toksyn następuje utrata włosów w ciągu 2 tygodni, a ponowne odrastanie włosów trwa ok. 6-8 tygodni.

Palenie papierosów - dym papierosowy to jedna z najgorszych trucizn. To on jest odpowiedzialny za wypadające włosy. Działa on od wewnątrz, ale też od zewnątrz. Niszczy włos, powoduje jego matowienie, a w efekcie wypadanie.

Stres – znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby, całkowicie łysieje. Wypadanie włosów spowodowane stresem również jest związane z hormonami. Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Ilość straconych włosów zależy od typu stresu. Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, a jego konsekwencje są długoterminowe, natomiast nagły, silny stres powoduje znaczącą utratę włosów w przeciągu 4 miesięcy po stresującym wydarzeniu.

Chemioterapia - nie każda chemioterapia powoduje wypadanie włosów, a ich utrata zależy również od zastosowanej metody. Co więcej reakcja na chemioterapię jest różna u różnych osób i zależy m.in. od wrażliwości organizmu na substancje toksyczne. Włosy zaczynają odrastać około miesiąca po zabiegu z szybkością 1 centymetr na miesiąc.

Choroby zakaźne – wśród chorób zakaźnych powodujących utratę włosów należy wymienić przede wszystkim kiłę – jej leczenie przyspiesza odrost włosów.

Choroby ogólnoustrojowe – utrata włosów może następować w wyniku takich chorób, jak: toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Leki – łysienie polekowe pojawia się w wyniku stosowania m.in. leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych. Odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku.

Choroby skóry głowy – łysienie powoduje grzybica skóry głowy, która objawia się plackowatymi ogniskami, które pozbawione są włosów. Niekiedy grzyby, które przez otwarte ranki wnikają do naszego organizmu, umiejscawiają się w okolicach mieszków włosowych. Tam rozwijają się stany zapalne i uniemożliwiają wzrost włosów. Jeżeli cebulki włosów zostaną uszkodzone, to proces łysienia jest nieodwracalny.

Choroby psychiczne - trichotillomania.

Menopauza lub po porodzie – przyczyny łysienia upatrywać należy w gwałtownych zmianach hormonalnych. Wypadanie włosów następuje, ponieważ są one osłabione.
Wypadanie włosów może powodować też nieprawidłowa dieta. U wielu osób wypadanie włosów jest związane z odżywianiem. Brak niezbędnych składników odżywczych może powodować nadmierną utratę włosów. Aby temu zapobiec, należy zdrowo się odżywiać i upewnić się, że w diecie nie brakuje białka, żelaza i biotyny (rodzaju witaminy B). W przypadku łysienia największe znaczenie ma niedobór żelaza. Bez żelaza krew nie może być odpowiednio dotleniona, co powoduje osłabienie i łamanie się włosów. Najbardziej narażone na niedobór żelaza są kobiety, które tracą je w czasie menstruacji i nie dostarczają odpowiednich ilości żelaza w pokarmie. Nie łatwo jest zdiagnozować niedobór żelaza jako przyczynę łysienia, ponieważ w tym wypadku wypadanie włosów jest najczęściej stopniowe i dotyczy różnych obszarów skóry głowy. Zasadniczo inne objawy, takie jak zmęczenie czy bladość, naprowadzają chorego na właściwą drogę.



Problem wypadania włosów dotyczy nie tylko mężczyzn, ale i kobiet w każdym wieku. Życie z łysieniem nie jest łatwe w dobie mody na piękne i lśniące...




 Utrata włosów a pogoda

Wypadanie włosów a pogoda – czy jedno jest powiązane z drugim? Lato, jesień, zima... nasze włosy, podobnie jak skóra głowy są narażone na szkodliwe działanie wielu czynników atmosferycznych. Począwszy od dużych upałów i promieniowania UV, przez wichury, a kończąc na minusowych i mroźnych temperaturach.
 Oto najczęstsze przyczyny:

-Promieniowanie UV.
-Słona i chlorowana woda.
-Wiatr i piasek.
-Wahania wilgotności powietrza.
-Niska temperatura i śnieg.
-Zimne powietrze.


 Wypadanie włosów latem

Na wygląd i kondycję włosów niekorzystny wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska...
Lato to jedna z przyjemniejszych pór roku. Niestety, to co sprawia nam przyjemność, potrafi bardzo zaszkodzić naszym włosom. Promienie UV, częste moczenie głowy w słonej lub chlorowanej wodzie przyspieszają i zwiększają wypadanie włosów. Jeżeli w tym czasie zostanie zaniedbana pielęgnacja włosów, staną się one łamliwe, rozdwojone na końcach, mniej elastyczne.

Żeby zapobiec nadmiernej utracie włosów latem pamiętaj o ich ochronie. Na głowę nakładaj czapkę, kapelusz lub chustkę. W sklepach kosmetycznych można kupić specjalną mgiełkę do włosów, która chroni przed promieniami UV. Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko specjalne kosmetyki.

Po powrocie z basenu lub z plaży, nie zapomnij umyć włosów. W ten sposób oczyścisz je z soli, piasku i mgiełki. Po umyciu włosów, wmasuj w nie odżywkę. Kosmetyku używaj wyłącznie na włosy. Skóra głowy nie wymaga smarowania jej odżywką.

Wypadanie włosów jesienią

Wypadanie włosów jesienią to częsty problem. W tym czasie człowiek traci codziennie około 100 włosów. Przyczyny wypadania włosów jesienią leżą najczęstszej w złej diecie. Dlatego wprowadź do swojego jadłospisu nasycone kwasy tłuszczowe, białko, witaminy i owoce. Jesienią nasze włosy są narażone na działanie wiatru. Dlatego upinaj je jak najwyżej przed wyjściem na dwór. Dzięki temu nie będą obijały się o nasze plecy i ulegały szarpaniu. Jeżeli nosisz już czapkę, twoje włosy mogą się elektryzować. Poza tym fryzura szybciej się niszczy. Pomocne mogą okazać się szampony ziołowe.

 Wypadanie włosów zimą

Niska temperatura, śnieg i czapka. Z tym kojarzy nam się zima. Ani skóra głowy, ani włosy nie wyglądają wtedy najlepiej. Pielęgnacja włosów w tym czasie powinna opierać się na lekkich preparatach, które nie obciążą włosa. Nie stosuj odżywek „bez spłukiwania”. Wybierz kosmetyki, dzięki którym skóra głowy będzie nawilżona i odżywiona. Wypadanie włosów powstrzyma dostarczanie w pożywieniu witaminy A.

 Utrata włosów a środki do stylizacji

Wypadanie włosów może nastąpić na skutek nadmiernej ich stylizacji. Dlatego też nie należy nakładać na włosy i skórę głowy zbyt dużej ilości kosmetyku do stylizacji. Nadmierna stylizacja włosówniszczy je. W preparatach do tego przeznaczonych znajdują się wielocząsteczkowe polimery. Na włosach tworzą one swego rodzaju powłokę. To dzięki niej włosy układają się tek jak chcemy, a fryzura utrzymuje się kilka godzin. Nadmierna stylizacja włosów może doprowadzić do tego, że staną się one zbyt obciążone.

Zdarzyło ci się użyć kilku naraz środków do stylizacji? Niestety to błąd. W takiej sytuacji włosy będą wyglądały na tłuste i nieświeże. Zbyt częste tego typu eksperymenty mogą spowodować zbyt dużą utratę włosów. Unikaj stosowania środków zawierających alkohol. Pielęgnacja włosów powinna być przeprowadzana kosmetykami bez alkoholu. Nadmierna stylizacja włosów środkami z alkoholem wysusza je. Włosy przypominają siano, stają się łamliwe i wypadają. Dodatkowo może pojawić się łupież.

 Wypadanie włosów u kobiet






Łysienie u kobiet może mieć różne przyczyny. Łysienie androgenowe związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną występuje rzadziej niż u mężczyzn i pojawia się zazwyczaj po okresie menopauzy. Łysienie androgenowe cechuje utrata włosów w kątach czołowych oraz na szczycie głowy. Za ten rodzaj łysienia mogą odpowiadać także czynniki genetyczne oraz przyjmowane środki antykoncepcyjne.

Inny rodzaj łysienia występujący u kobiet jest spowodowany utratą żelaza, nerwicą i różnymi zaburzeniami hormonalnymi. Utrata włosów u kobiet pojawia się także w w okresie poporodowym. Przerzedzenia włosów po porodzie występują najczęściej między 11. a 16. tygodniem. Włosy odrastają samoistnie w ciągu 6 miesięcy. Nie jest konieczne stosowanie żadnego dodatkowego leczenia.

W przypadku znaczącej utraty włosów bez konkretnej przyczyny należy skontaktować się z dermatologiem, który skonfrontuje nasz przypadek z najczęstszymi czynnikami obwinianymi za wypadanie włosów:

Problemy endokrynologiczne dotyczące głównych gruczołów produkujących hormony, jak np. tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tarczycy), rzadziej przysadki, która zaczyna wolniej funkcjonować (choroba Glińskiego-Simmondsa) lub, odwrotnie, produkuje za dużo prolaktyny (hormon wywołujący laktację).

Nadmiar androgenów (hormon męski, wydzielany przez jajniki i nadnercza) spowodowany przez zespół policystycznych jajników, menopauzę lub poród. Dodatkowo spadek ilości hormonów żeńskich powoduje zubożenie skóry głowy i w konsekwencji wypadanie włosów, osłabionych przez nadmiar hormonów męskich.

Łysienie kobiet może być również spowodowane genetyczną nadmierną wrażliwością cebulek włosowych na androgeny, nawet jeśli ich poziom nie jest podwyższony. Mówimy wtedy o hiperandrogenizmie.


Łysienie androgenowe to inaczej łysienie dziedziczne, które związane jest z naszą genetyką. W dermatologii jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów....

Wypadanie włosów u mężczyzn

Każda przyczyna łysienia powinna być zdiagnozowana, bo tylko wówczas możliwe jest skuteczne leczenie tej wstydliwej dla wielu osób dolegliwości. Podobnie jest także w przypadku mężczyzn. Łysienie u mężczyzn pojawia się zazwyczaj po 40. roku życia i dotyczy aż 50% mężczyzn rasy białej. Jedną z przyczyn łysienia mężczyzn jest osłabienie mieszków włoskowych, które powoduje także zmniejszenie pigmentacji włosów.

Problem wypadających włosów u mężczyzn jest najczęściej związane z łysieniem plackowatym. Nazwa ta pochodzi od charakterystycznych ognisk plackowatych na głowie, które całkowicie są pozbawione włosów. Leczenie tego typu łysienia jest prowadzone pod kontrolą lekarza.




Dość często spotykane jest również łysienie androgenowe. Powoduje one wypadanie włosów w kącikach czoła i na szczycie głowy. Jednocześnie włosy rosną nadmiernie w innych miejscach ciała, takich jak: nos, uszy, plecy. Warto też wspomnieć, że w przypadku mężczyzn za wypadanie włosów odpowiadają czynniki genetyczne.

Wypadające włosy warto wzmocnić odpowiednią dietą i wizytą u lekarza. Być może przyczyną wypadających włosów jest choroba lub infekcja. Konieczna może się okazać zmiana przyjmowanych leków.


Odpowiednia pielęgnacja i środki do higieny włosów uchronią przed utratą włosów. Jeśli zauważyłaś już u siebie zalążki łysienia, wybierz się do dermatologa.

 Co powinny zawierać środki do higieny włosów?

Aloes, minerały morskie – zalecane są osobom, które mają suche włosy i podrażnioną skórę głowy.
Witamina E i A – chronią przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem UV. Środki do higieny włosów z witaminami przyspieszają regenerację cebulek włosa.
Olejek jojoba, masło karite, gliceryna – natłuszczają, chronią przed utratą wody i zwiększają elastyczność włosów.
Kolagen i olej z awokado – przyspieszają regenerację włosów i nadają im połysk.
Ceramidy – chronią przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.

Codziennie wypada nam około 100-150  włosów. Jest to zupełnie normalny stan. Jednak gdy wypadanie włosów utrzymuje się, a nawet zwiększa, wówczas powinniśmy się zaniepokoić. Może być to początek choroby, na przykład łysienia.


Jeśli chcecie zasięgnąć  jeszcze większą dawkę wiedzy, zapraszam do przeczytania artykułu Mateusza https://drogadosiebie.pl/wlosy/wypadanie-wlosow/

Podobne

8 komentarze

  1. Nominowałam Cię do Liebster Award :http://youruniquebeautyblog.blogspot.com/2015/09/liebster-award.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Powinnaś jeszcze dopisać o ziołach.;p
    Pozdrawian,Natalia

    OdpowiedzUsuń
  3. Lecą mi włosy gdy się stresuję ;( Teraz używam wcierki Joanna Rzepa i muszę powiedzieć ,że widzę poprawę ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używaj również suplementów diety.
      Woda brzozowa jest także dobra,no i siostra Rzepy o której pisałam wcześniej xd

      Usuń
  4. Mi zaczęły lecieć po narkozie :( stracilam już 3/4 włosów :/

    OdpowiedzUsuń
  5. Mi na wypadanie włosów bardzo pomogło <a href='https://modauroda.com.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-leczenie/">mleczko pszczele</a>. Działa o wiele lepiej niż maseczka, poprawia przepływ krwi i dzięki temu hamuje wypadanie włosów.

    OdpowiedzUsuń
  6. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń