Co warto wiedzieć o węglowodanach?

sobota, września 12, 2015




Węglowodany – co to takiego?

Węglowodany, inaczej zwane sacharydami lub cukrami, to związki chemiczne zbudowane z węgla, wodoru i tlenu. Związki te występują w postaci przyswajalnej przez organizm oraz nieprzyswajalnej (błonnik). Obecność odpowiednich węglowodanów w diecie jest niezwykle ważna i często przesądza o powodzeniu lub porażce w odchudzaniu.





Węglowodany proste i złożone

Ze względu na zawartość jednostek cukru, węglowodany dzielimy na proste, czyli monosacharydy oraz węglowodany złożone, czyli polisacharydy. To właśnie cukry złożone powinny stanowić podstawę zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Węglowodany proste

Do węglowodanów prostych należy glukoza (inaczej cukier gronowy lub trzcinowy), który występuje w owocach i warzywach. Im bardziej dojrzały i słodki owoc, tym więcej zawiera cukru. Jeśli więc dbamy o linię, warto sięgać po niezbyt dojrzałe owoce.
Kolejnym cukrem prostym jest fruktoza, którą znajdziemy w owocach i miodzie. To składnik wykorzystywany w produkcji substancji słodzących, jak powszechnie stosowany syrop fruktozowy.  
Glukoza wraz z fruktozą stanowią składniki sacharozy, która w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest głównie do słodzenia napojów. Dlatego na diecie zaleca się zrezygnowanie z ich picia na rzecz wody. Sacharoza wpisuje się w poczet dwucukrów, jednak potocznie często nazywa się ją po prostu cukrem.



Węglowodany złożone

Węglowodany złożone to przede wszystkim występująca głównie w ziemniakach i produktach zbożowych skrobia oraz występujący w organizmach zwierzęcych glikogen. Produkty zawierające skrobię, dla umożliwienia ich strawienia przez organizm, należy uprzednio ugotować, usmażyć lub poddać innemu działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu skrobia rozpadnie się na łatwe do strawienia dekstryny.  
Glikogen jest nazywany skrobią zwierzęcą, gdyż - podobnie jak skrobia stanowi materiał zapasowy roślin - tak glikogen jest zapasowym materiałem energetycznym organizmu. Znajduje się przede wszystkim w mięśniach (także w mięśniu sercowym), wątrobie, nerkach, mózgu i płytkach krwi.  

Węglowodany w jedzeniu a dieta

Węglowodany stanowią głównie źródło energii naszego organizmu. Ważne, by organizmowi dostarczać cukrów złożonych, które są wolniej trawione, przez co dostarczają paliwa do działania na dłużej.
Jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów, bezwzględnie należy ograniczyć spożywanie przetworzonych węglowodanów prostych, które znajdziemy we wszystkich słodyczach i słodzonych napojach. Cukry proste występują także w białym pieczywie, ryżu i makaronie. Ponieważ nasz mózg potrzebuje do prawidłowego działania (zwłaszcza dla poprawy pamięci i koncentracji) także węglowodanów prostych, zdecydowanie lepiej sięgnąć po te nieprzetworzone. Ich bogate źródło stanowią owoce.


Źródło węglowodanów złożonych to przede wszystkim otręby, razowe pieczywo pełnoziarniste, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż, kasza. Dlaczego na diecie ważne jest zastępowanie węglowodanów prostych złożonymi? Spożywane w nadmiarze cukry proste zostają w naszym organizmie zmagazynowane w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej.
Obok przyswajalnych węglowodanów złożonych, do diety powinniśmy włączyć także błonnik. Choć jest węglowodanem nieprzyswajalnym, skutecznie wspomaga przemianę materii, przeciwdziałając wzrostowi wagi.

Podobne

0 komentarze