Czy płatki śniadaniowe naprawdę są zdrowe?

poniedziałek, sierpnia 03, 2015

Witajcie!


Czy aby na pewno płatki śniadaniowe są zdrowe?
Półki w sklepach uginają się od nich-kukurydziane,muesli,owsiane.Dla odchudzających się ,dla dzieci-często kupujemy je pod wpływem reklamy.Zobaczymy je na ekranie telewizora i usłyszymy o tym ,że są zdrowe itp. Dzieci krzyczą:mamo,chcę! To co robimy?Idziemy je kupić.


Muesli


Muesli jest to mieszanka różnych płatków zbożowych,suszonych owoców ,orzechów i bakalii.
Owoce suszone bądź kandyzowane,orzechy,bakalie-są dopieszczone cukrem.Przez to wzrasta kaloryczność posiłku i spada jego  wartość odżywcza.Średnia porcja takich płatków to ok. 200kcal.
Jeśli sami je skomponujemy,będą zdrowsze i smaczniejsze.Lepiej dodać świeże owoce,które są mniej kaloryczne i wyjątkowo smaczne.


Płatki owsiane
Płatki owsiane to prawdziwa bomba witaminowa.Są doskonałym źródłem błonnika.Nie zawierają konserwantów i barwników.Nie są też dosładzane.Dzięki temu ,że nie mają dodatków,możemy je dowolnie zmodyfikować.Dobrze jest do nich dodać łyżkę miodu,świeże owoce i orzechy.


Płatki owsiane są dostępne w trzech wersjach:
-płatki owsiane tradycyjne
-płatki owsiane górskie
-płatki owsiane błyskawiczne

Warto jeść owsiankę dla zdrowia i urody ale z umiarem!
Płatki owsiane są kwasotwórcze(zawierają kwas szczawiowy),dlatego w nadmiernych ilościach mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia.

Płatki kukurydziane
Są to najbardziej znane płatki śniadaniowe.Zwykle jemy je z ciepłym mlekiem.Płatki te nie są najzdrowsze.Mają bardzo wysoki indeks glikemiczny(poziom cukru szybko się podnosi i równie szybko spada).To dlatego po takich płatkach dalej czujemy głód i jemy większe,bardziej obfite drugie śniadanie.

Płatki smakowe dla dzieci

Tych płatków lepiej unikać.Są wysoko przetworzone,z potężną dawką cukru i innych substancji słodzących,często również z barwnikami i konserwantami.Zawierają także tłuszcze typu trans.Nie mają one  nic wspólnego ze zbożami.Lepiej nie serwować takiego śniadania dziecku.


Płatki FIT

W tym przypadku zwracajmy uwagę na etykiety.Niektóre płatki o tej nazwie nie mają z tym nic wspólnego.Przeważnie są droższe od innych.Nie płaćmy tylko za nazwę.

A jak wygląda wasze śniadanie? ;)

Podobne

0 komentarze