Czym są zakwasy?

niedziela, lipca 26, 2015

Witajcie!

Zakwasy są to mikrouszkodzenia włókien mięśniowych.Powstające w mięśniach napięcie powoduje urazy mięśni i drobne stany zapalne , którym towarzyszy ból.Zakwasy są spowodowane mikrouszkodzeniami mięśni, które nie były przygotowane na intensywne rozciąganie i mogą dokuczać nawet do 7 dni.Jest to proces , w którym mięśnie się regenerują i wzmacniają.
Najlepszym sposobem na zakwasy są ćwiczenia rozciągające przed i po treningu.Jeżeli zakwasy pojawią się mimo tego ,są sposoby,które pozwolą złagodzić dolegliwości bólowe.

1) Masaż - delikatny masaż złagodzi ból i rozluźni spięte mięśnie.Poprawi krążenie oraz dopływ substancji odżywczych do mięśni, co przyspieszy ich regenerację.


2) Sauna- wysoka temperatura panując w saunie rozluźni naciągnięte mięśnie i zredukuje bolesność występującą po treningu.Ponadto wizyta w saunie poprawia krążenie i pozwala na dotlenienie organizmu, przez co jest się bardziej zrelaksowanym.

3) Prysznic- polecany jest naprzemienny zimny i ciepły strumień wody..Taki wodny masaż zrelaksuje obolałe mięśnie i pozwoli im odpocząć.Sama ciepła kąpiel sprawi,że krążenie w naszych mięśniach poprawi się.Dobrze jest także masować obolałe mięśnie podczas kąpieli.

4)Ruch- Sposobem na pozbycie się zakwasów po wysiłku fizycznym jest inny wysiłek np.pływanie.Woda pomaga się zrelaksować i rozluźnić spięte mięśnie.Ponadto podczas pływania dochodzi do adaptacji mięśni do obciążeń


5)olejki,maści i leki- na pozbycie się zakwasów można także zastosować rozgrzewającą maść czy też olejki.Może to być Fastum,Amol lub kamfora.


6) nawadnianie organizmu-dzięki piciu wody pozbywamy się toksyn z organizmu.
Podobne

0 komentarze